Jak vybrat gamepad?

Gamepad je herní ovladač, který se používá k hraní her na počítači, mobilním telefonu či například na tabletu nebo herních konzolích. Jednotlivé typy se od sebe liší nejenom dle toho, k čemu jsou určeny, ale také podle operačních systémů, připojení nebo funkcí.

Dopřejte si zcela unikátní zážitek z každé hry.

Typ gamepadu

Než začnete po nějakém herním ovladači pokukovat, je dobré si vysvětlit, jaké typy vůbec existují.

Gamepad k PC

Samozřejmě můžete na počítači hrát hry i bez gamepadu, ale je to mnohem složitější. Gamepad k PC slouží k tomu, abyste nemuseli používat klávesnici ani myš a užili si každou hru jen s jednoduchým ovladačem. Vybírat můžete mezi ovladači kabelovými a bezdrátovými.

Gamepad k mobilnímu telefonu

I na mobilním telefonu se dají hrát hry, ale zážitek to zrovna dvakrát není. Když si ale pořídíte gamepad a ještě třeba s držákem na mobilní telefon, bude se vám hrát mnohem lépe. Někteří výrobci dávají držák rovnou do základního balení, v dalších případech si ho musíte dokoupit zvlášť.

Gamepad k herní konzoli

Máte doma herní konzoli nebo se ji teprve chystáte pořídit? Pak vězte, že se bez ovladače neobejdete. Je dobré si pořídit herní ovladač stejné značky, jako je herní konzole. V opačném případě se může stát, že zařízení spolu nebudou komunikovat.

Sháníte novou herní konzoli? Podle čeho si ji můžete vybrat, se dozvíte v našem rádci Jak vybrat herní konzoli.

Univerzální gamepad

Ty nejmodernější multifunkční gamepady nabízejí hned několikanásobný zážitek ze hry. Jsou kompatibilní s herními konzolemi i s počítačem, je však zapotřebí ověřit si jejich kompatibilitu s konkrétní generací herní konzole, případně s počítačovým systémem. Můžete si libovolně nastavovat konfiguraci tlačítek, spouští i páček.

Připojení gamepadu

Gamepady dělíme na kabelové a bezdrátové. Nelze říct, který z nich je oblíbenější, neboť každý má jednoznačně něco do sebe.

Bezdrátové

Fungují na základě připojení přes Bluetooth. Jsou při hraní velmi komfortní a nelimituje vás žádný kabel. K dostání jsou bezdrátové gamepady na baterie, případně na dobíjení.

Kabelové

Kabelové ovladače pracují pouze s USB kabelem. Nemusíte si tak dělat starosti s tím, jestli jste si gamepad dostatečně nabili, nebo jestli máte náhradní baterie. Jste však omezeni jeho délkou a kratší životností.

Bezdrátové, nebo kabelové? To je, oč tu běží.

Operační systém

Než si gamepad pořídíte, ujistěte se, že bude kompatibilní s vaším počítačem nebo mobilním telefonem, respektive s operačním systémem, na kterém váš počítač či telefon běží. Pracuje vámi vybraný gamepad se systémem Android nebo iOS? Samotnou kategorii pak tvoří i gamepady určené především pro konkrétní značky herních konzolí. Není-li v popisu produktu psáno, že jde o univerzální gamepad, a zároveň není uveden výčet kompatibilních systémů a generací herních konzolí, raději se u výrobce či prodejce přesvědčte, s jakým systémem, případně ke které značce konzole ho můžete použít.

Ne každý gamepad je kompatibilní s počítačem nebo mobilním telefonem, který vlastníte. Před nákupem si zjistěte, či se poptejte na kompatibilní systémy nebo značky herních konzolí, s nimiž lze vámi vybraný ovladač kombinovat.

Design gamepadu

Důležité je si ovladač, jak se lidově říká, pořádně osahat. Jen z pouhého pohledu nepoznáte, jak se vám bude při hraní držet. Ergonomické ovladače se vám budou držet samozřejmě lépe. Někdo dá ale spíše na design a rozestavění tlačítek. Může se stát, že vás nějaký gamepad zaujme na první pohled, ale jakmile ho uchopíte, ihned poznáte, že to není to pravé ořechové. Nemusí vám vyhovovat nejen jeho velikost a tvar, ale také postavení palce vůči ostatním prstům. Proto je dobré si ho předem vyzkoušet.

Vlastnosti a funkce

Které funkce dozajista oceníte? Součástí těch nejvyspělejších herních ovladačů je například závaží, díky němuž během hry dochází k přesunu těžiště. Oblíbený je i dotykový panel, kdy hru ovládáte pomocí tahů a dotyků. Kvalitní gamepad má také pogumovanou rukojeť, s níž nikdy neminete cíl. Dalšími užitečnými funkcemi jsou:

  • Podsvícení displeje - hrát proto můžete i v naprosté tmě
  • Senzory pohybu - využijete je v případě některých her
  • Vibrace neboli zpětná odezva - je to skvělé zpestření každé hry a zvyšuje její autenticitu; intenzita vibrací má však významný vliv na životnost baterie
  • Nastavitelná tuhost páček - pomáhá při zdokonalování míření
  • Rychlé sdílení - u některých gamepadů najdete tlačítko pro rychlé sdílení, které umožňuje sdílení výsledků hry s vašimi přáteli
  • Prohloubení na joysticku - zvyšuje přilnavost a zabraňuje vyklouznutí palce během hraní
  • Zabudované ovládání mikrofonu a hlasitosti sluchátek - nemusíte nic nastavovat přes počítač nebo mobilní telefon či herní konzoli, jednoduše si vše nastavíte pomocí ovládání
Gamepady disponují mnoha funkcemi, které ocení začátečníci i pokročilí hráči.

Páčky a tlačítka

Nejnovější technologie umožňují výrobcům zkonstruovat páčky s nastavitelnou tuhostí pro přesnější střelbu. Zároveň je možné páčky vyměnit. U některých gamepadů si můžete také nastavit řadicí páky tak, aby vyhovovaly vašemu hernímu stylu. U dražších gamepadů rovněž najdete tlačítko, kterým zachytíte ty nejnapínavější herní momenty v podobě videozáznamu. Ten pak můžete sdílet na sociálních sítích.

Přesný počet tlačítek u gamepadů není dán. Obvykle se pohybuje mezi 10 až 12. Některé ovšem disponují 17 a více tlačítky. U většiny jednodušších her si vystačíte jen se základními tlačítky, u jiných naopak oceníte i ta, která nejsou běžnou součástí herních ovladačů.

Joystick

Existují dva druhy joysticků, mezi kterými lze volit - analogový a digitální.

Analogový

Rozeznává plynulé hýbání páčkou v různých směrech. Také reaguje na větší sílu stisku. Je však mnohem dražší než digitální.

Digitální

Digitální joystick není pro náročnější uživatele tak komfortní. Tento ovladač je schopný rozpoznávat pouze polohu zapnuto a vypnuto. Nelze si proto navolit výšku výskoku, případně zatáčení, intenzitu rozjíždění a brzdění automobilu. Je však cenově velmi výhodný.

Chcete mít z hraní ještě lepší zážitek? Pořiďte si herní ovladač s vibracemi, tedy se zpětnou odezvou.

Nejčastější otázky

Pro jaké hry je gamepad vhodný?

Lidé s ním nejraději hrají bojové a sportovní hry, například fotbal, hokej, případně si s ním více užijete automobilové závody.

Vystačím si s univerzálním gamepadem?

Záleží na tom, k čemu gamepad chcete připojit. Někteří výrobci herních konzolí univerzální gamepady nepodporují a je zapotřebí si zakoupit originální gamepad od toho samého výrobce.